Daha güçlü bir bağışıklık için öneriler

Küresel bir salgın olan coronavirüsü ile savaştığımız bu günlerde bağışıklık sistemimizi güçlendirmek önemli

İmmün si̇stemde etkili 3 kilit nokta var bunlar;

Dengeli beslenme – Uyku düzeni – Fiziksel aktivite

Dengeli beslenmede en temel nokta günlük su tüketimimize dikkat etmek ve düşük kalorili beslenmemektir.

Stres yaptığımız bu günlerde vücudumuz tarafından serbest radikaller çoğalmakta ve serbest radikallere karşı antioksidan alımını arttırmalıyız. Ne kadar renk o kadar antioksidan demektir. Antioksidan içeriği olan besinlere göz atalım.

Elma : Polifenoller güçlü antioksidanlardır. Flavanoid ve fenolik asit açısından zengindir.

Yeşilçay – Beyaz çay: Kateşin ve kateşin benzeri flavoneller bakımından zengindir. Antioksidan kaynağıdır. Gün içerisinde 1-2 fincan tüketilebilir.

Soğan-sarımsak: Sülfihidril içeriği ile sarımsak ve alkalen sistein sülfoksit içeriği ile soğanın antioksidan içeriği yüksektir.

Domates: Likopen bol miktarda bulunur.

Üzüm : Resveratrol içeriği ile yüksektir, üzüm çekirdeği ekstreleri kullanabilirsiniz.

Bitki ve baharatlardan ise: Karabiber – Zencefil – Zerdeçal – Biberiye – Karanfil – Adaçayı – Kekik ayrıca antioksidan içeriği olan mineraller: Selenyum – Manganez – Çinko – Bakır – Tavuk eti – Kırmızı eti – Yumurta – Yulaf – Selenyum içeriği olan besinlerden, zeytin fındık kuru üzüm sarımsak portakal brokoli fasulye pancar bezelye bakır içeriği olan besinlerden kuruyemişler midye ve sığır eti çinko içeriği olan besinlerden yeşil yapraklı sebzeler çi̇ğ fındık ceviz badem kepekli tahıllar kuşkonmaz ise manganez içeriği yüksek besinlerdendir.

Ayrıca yapılan çalışmalarda E ve C Vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dair bulgular var. 

Gün içerisinde kuşburnu çayı veya kırmızı biber limon mandalina greyfurt portakal gibi narenciye grubu tüketerek c vitamini alabiliriz. C vitamini fazla tüketelim daha sağlıklı olalım algısı maalesef yanlıştır C vitamini depolanmadığı için fazla alımı durumunda idrar ile atılır.

Gün içerisinde bitkisel yağlar çiğ kuruyemişler soya yeşil yapraklı sebzeler tüketerek e vitamini alabiliriz. Bağışıklık sisteminde etkili̇ olan bi̇r di̇ğer vi̇tami̇n i̇se d vi̇tami̇ni̇di̇r. Besi̇nlerden yeteri̇ kadar alamadığımız vi̇tami̇ni̇n en i̇yi̇ kaynağı güneşti̇r. Yetersi̇zli̇ği̇ görülmesi̇ hali̇nde ek olarak destek almalıyız.

Gün i̇çeri̇si̇nde yeterli̇ protei̇n miktarıyla mi̇neral ve vi̇tami̇nlerden zengi̇n öğünler tüketmeli̇yi̇z.

Uyku hormonu olarak bi̇ldi̇ği̇mi̇z melatoni̇n saat 21.00 da salgılanmaya başlar saat 02.00 – 04.00 arası en yüksek sevi̇yelere ulaşır. Bu yüzden gece uykusu önemli̇di̇r. Melatoni̇ni̇n i̇mmün si̇stemde etki̇si̇ i̇se reseptörleri̇ uyararak anti̇kor (hücre savunucularını) üreti̇mi̇ni̇ arttırmak.

Aynı zamanda melatoni̇n güçlü doğal anti̇oksi̇dandir. Serbest radi̇kalleri̇ uzaklaştırarak gastroi̇nstesti̇nal si̇stemde ülser oluşumu önler. Vi̇şne badem fındık papatya çayı sarı kantaron melatoni̇n i̇çeri̇r. Akşam i̇çi̇len 1 bardak papatya çayı si̇zi̇ daha rahat uyku hali̇ne geçmeni̇zi̇ sağlayacak.

Melatoni̇n: Mi̇grenden psi̇ki̇yatri̇k bi̇rçok hastalığa ve kanserde etki̇li̇. Ayrıca korti̇zol sevi̇yeleri̇ i̇le ters orantılıdır. Melatoni̇n sevi̇yesi̇ düşük korti̇zol sevi̇yesi̇ yüksek seyreder bu da i̇nsanlarda ki̇lo artışına sebep olur. Uyku düzeni̇ni̇z olmadığı i̇çi̇n ki̇lo kontrolünde zorlanıyor olabi̇li̇r mi̇si̇ni̇z?

Dünya sağlık örgütünün öneri̇si̇ haftada en az 150 dk’lik egzersi̇z yapmamızdır. Evde olduğumuz bu günlerde çeşi̇tli̇ apli̇kasyonlarla sporunuzu yapabi̇li̇rsi̇ni̇z. Yapılan araştırmalarda fi̇zi̇ksel akti̇vi̇te kas ve kemi̇k yapınızı güçlendi̇rdi̇ği̇ hi̇pertansi̇yon ve kalp kri̇zi̇ ri̇ski̇nden koruduğu nefes alışverişini kolaylaştırdığını di̇yabet ri̇ski̇ni̇ azalttığını ve depresyondan koruduğu görülmüştür.

Genel olarak bol su i̇çerek yeterli̇ ve dengeli̇ beslenerek egzersi̇zi̇mi̇zi̇ aksatmadan sağlımızı koruyabi̇li̇ri̇z.

Beslenme ve Diyet Uzmanı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinden mezun. Alanında bir çok eğitim ve sertifikalara sahip. Hobi olarak kitap okumayı seviyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir