Zor bir dönemden geçiyoruz. Hem psikolojik hem fiziksel olarak etkileniyoruz. Unutmayalım ki bu bir önlem. Evde kaldığımız bu süreçte üretmeye devam etmek ise en iyi motivasyon. Gerekli tedbirler alındıktan sonra bu süreyi en az hasarla atlatabilmek önemli. İşin hareket ve egzersiz kısmına değinecek olursak;

Egzersiz yapmanın bağışıklık sistemine olan faydalarını hepimiz biliyoruz. Egzersizin zinde kalmak dışında pek çok sağlıklı etkisi var. Düzenli egzersiz yapan bireylerde stres ve kaygıyı azalttığı, ruh halini iyileştirdiği gözlemlenmiş, depresyon ve anksiyete belirtileri gösteren kişilerde olumlu anlamda değişimler olduğu tespit edilmiştir. Yapılan bir çok araştırma egzersizin serotonin ve endorfin salgılamasını artırdığını göstermiştir. Selçuk Üniversitesinde yapılan bir araştırmada;düzenli yapılan bisiklet egzersizinin dayanıklılık antrenmanı yerine geçtiğini bunun da beyin tarafından endorfin adı verilen mutluluk hormonunun salgılanmasına yol açtığını belirtti.

Peki ne işe yarar endorfin hormonu?

Endorfin ağrı ve strese karşı savaşan bir hormondur. Morfine benzer şekilde ağrı algımızı azaltarak, vücudumuzda analjezik ve yatıştırıcı görevi görür. Dolayısıylada kişinin mutlu olmasını sağlar.

Genelde doğru egzersiz nasıl olmalı diye sorular alıyoruz. Egzersizin kişiye özel olması son derece önemli. Özellikle bazı rahatsızlıklarda bir başkası için iyi olan bir hareket sizin için uygun olmayabilir. Daha güvenli ve size özel  bir egzersiz programı için hekimlerden ve fizyoterapistlerden destek almanız gerekir.

Sağlık için egzersize başlamadan önce 5-10 dakika düşük tempolu bir egzersiz(bisiklet çevirme,yürüyüş) sonrasında da 5-10 dakika germe egzersizi yapmamız gerekiyor. Esneme egzersizleri; kas tendon boyunun uzamasını sağlarken öte yandan yaralanmaları azaltır ve esnekliğimizin korunmasını ve artmasını sağlar.

Egzersiz reçetesinin olmazsa olmazı dediğimiz bileşenleri;egzersizin şiddeti,süresi,frekansı ve egzersizin tipidir.

Kişiye özgü bireysel program hazırlanırken egzersiz reçetesinde hangi kaslara, ne kadar şiddet ve sürede, nasıl bir ilerleme kaydedilerek uygulanacağı belirtilmelidir. Tekrar sayısı, set sayısı, ağırlık miktarı, dinlenme süresi ve sıklığı neler olmalıdır bunlar size özel hazırlanmalıdır. Aksi halde bilinçsizce yapılan egzersiz kişilerde yaralanmalara ve bazen de cerrahiye kadar uzanan bir durum oluşturacaktır.

Haftada 3-4 kez düzenli bir şekilde egzersiz yaptığımızda sağlıklı bir çok olumlu değişim bizi bekliyor.

-Daha dik bir duruş sizin daha rahat nefes almanızı sağlar böylece bir süre sonra akciğer kapasiteniz de artar.

-Uyku süreniz ve kalitenizi iyileştirir.

-Kas gücünde ve kondisyonda geçen süre ile beraber olumlu bir artış gözlemlenir.

-Kemik yoğunluğunda artış ve osteoporoz riskinde azalma.

-Kronik yorgunlukta azalma.

-Vücut direncinde artış ve enfeksiyonlara karşı koruma gelişir.

Kısaca hem psikolojik hem de fiziksel anlamda daha sağlıklı,daha güçlü ve dayanıklı bireyler olmak bizim elimizde. ‘’Mutlu kalmak’’ istiyorsanız neden sizde bir an önce egzersiz yapmaya başlamıyorsunuz?

Fizyoterapist & Pilates Eğitmeni. Yakın Doğu Üniversitesinden mezun, Mat Pilates ve Reformer Pilates eğitimlerini tamamladı. Alanında bir çok sertifika ve eğitim geçmişine sahip. Boş zamanında gezi ve eğlence planlarını uyguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir